1. Startsida
  2. Om oss
  3. Årsredovisningar
  4. Rent vatten och sanitet i fokus
En ung pojke dricker vatten från en kran

Rent vatten och sanitet i fokus för IVL:s nya expertgrupp

Otillräckliga vatten- och sanitetslösningar skapar komplexa samhällsutmaningar världen över, vilka dessutom förvärras av klimatförändringar. IVL WASH Governance kombinerar styrningskompetens med tekniska och innovativa lösningar för att utveckla långsiktigt hållbara vatten- och sanitetstjänster i över 30 länder varje år.

Hösten 2024 tog IVL ett betydande steg i utvecklingen av den internationella vattenexpertisen. Genom ett förvärv kom ett 20-tal experter inom vatten, sanitet och hygien vid Stockholm International Water Institute (SIWI) över till IVL.

Under 2025 har den nya gruppen – WASH Governance – stärkt IVL:s kapacitet att säkerställa hållbara vatten- och sanitetstjänster över hela världen. Ambitionen är att möta framtidens komplexa utmaningar kopplade till vatten och sanitet, både lokalt och globalt. Förhoppningen är också att bredda tjänsteutbudet genom att samarbeta med fler grupper inom IVL.

Stöd till över 30 länder

En man lutar sig mot ett träräcke. Bakom mannen syns en sjö

Alejandro Jiménez, chef för WASH

– Vi har blivit mycket varmt välkomnade och har redan börjat dra nytta av den kompetens som finns inom IVL. Här finns en väldigt stark teknisk expertis som vi som arbetar med styrning kan ha stor nytta av, säger Alejandro Jiménez, chef för WASH Governance.

Under 2025 har WASH Governance-gruppen genomfört projekt i över 30 länder runt om i världen. Arbetet utgår från huvudkontoret i Stockholm samt från de regionala kontoren i Amman, Jordanien, och Bogotá, Colombia. Under 2026 kommer WASH-expertisen att utökas ytterligare genom rekrytering till IVL:s Indienkontor. Unicef är den största partnern i WASH-arbetet och under 2025 tecknade IVL och Unicef ett strategiskt partnerskapsavtal som löper till 2028.

Sedan flytten till IVL har dock uppdragens karaktär breddats och möjligheterna ökat, både när det gäller uppdrag och samarbetspartners. Fokus ligger fortfarande på vattenstyrning, men IVL:s praktiska expertis öppnar nya dörrar för uppdrag som kombinerar styrning med teknisk kompetens.

Portrait of Manal Shraideh

Manal Shraideh, regionchef

– Vi har börjat tänka bredare och samarbeta med experter från fler delar av IVL. Det har bland annat lett till arbete inom andra områden såsom hälsa och jordbruk, tillsammans med FN:s utvecklingsprogram UNDP. Vi hoppas på fler sådana projekt i regionen, säger Manal Shraideh, regionchef för Västasien och Nordafrika.

I Latinamerika och Karibien är Unicef fortfarande den största partnern, men projekt genomförs också tillsammans med Interamerikanska utvecklingsbanken och andra institutioner. Fokus ligger på lösningar som kommer ursprungsbefolkningar och utsatta grupper till nytta. Under året har även ett projekt inom ett helt annat område – nämligen biogas – påbörjats i Colombia. Där samarbetar flera expertgrupper inom IVL.

Portrait of Sirly Castro

Sirly Castro, regionchef

– Vi hoppas kunna utöka vårt arbete ytterligare, både när det gäller partnerskap och arbetsområden. Det finns stor potential att öka stödet och stärka länders kapacitet att arbeta med vatten och sanitet, särskilt genom utvecklingen av innovativa finansiella, sociala, tekniska och digitala lösningar, säger Sirly Castro, regionchef för Latinamerika och Karibien.

Affärsmöjligheter inom hela IVL

Alejandro Jiménez, Manal Shraideh och Sirly Castro ser optimistiskt på framtida affärsmöjligheter och utveckling inom WASH-sektorn i sina respektive regioner. Samtidigt innebär WASH-arbete ofta praktiska utmaningar. Exempelvis präglas vissa länder och områden av konflikter, vilket gör säkerhet till en avgörande faktor.

Vårt arbete kan ibland vara utmanande på grund av det politiska läget. Samtidigt finns det ofta en optimistisk grundinställning och en stark framtidstro i de regioner där vi arbetar. Syrien är ett bra exempel. Där är motivationen hög och det finns en stark drivkraft att nå det globala målet om rent vatten och sanitet. Manal Shraideh

Hon får medhåll av Alejandro Jiménez.

– Stora delar av Syrien är förstört och många människor är fortfarande internflyktingar. De vill återvända till sina byar, men det finns ingen infrastruktur att återvända till. Vi arbetar nu tillsammans med regeringen för att hitta de bästa styrningsstrategierna för att återställa kvaliteten på vatten- och sanitetstjänster.
Framöver hoppas WASH Governance-gruppen kunna genomföra fler projekt som förenar olika expertområden inom IVL.

– Det kan handla om avfallshantering, biogas, vattenrening eller miljöledningsfrågor. Vi är övertygade om att vår starka kapacitet möjliggör långsiktigt hållbara lösningar som integrerar fler viktiga miljöfrågor i arbetet, säger Alejandro Jiménez.

Bidrar till FN:s hållbarhetsmål

  • 3. God hälsa och välbefinnande
  • 6. Rent vatten och sanitet för alla
  • 10. Minskad ojämlikhet
  • 17. Genomförande globalt partnerskap