Olivier Balmont jobbar med hållbarhetsfrågor på miljöteknikföretaget Nederman
Nederman satte klimatmål – och fick nya insikter
Genom att sätta klimatmål enligt Science Based Targets initiative, SBTi, fick företaget Nederman en ny bild av sin klimatpåverkan. IVL Svenska Miljöinstitutet har varit med i processen – från kartläggning och målsättning till byggandet av intern kapacitet och verktyg.
– Visst förstod vi att våra produkter var energikrävande, men vi trodde nog att produktionsledet stod för störst klimatpåverkan. Med hjälp av livscykelanalys fick vi en annan bild, säger Olivier Balmont, koncerncontroller och ansvarig för hållbarhet och compliance på Nederman.
Nederman är ett miljöteknikföretag och världsledande inom industriell luftfiltrering. Enligt Olivier Balmont har hållbarhet alltid varit centralt i affärsmodellen.
SBTi har bekräftat de aktiviteter vi egentligen redan gjorde, vilket är att fokusera på produktutveckling.
När EU började ställa hårdare krav på rapportering var det självklart att se över årsredovisning och hållbarhetsrapport. I samband med EU:s direktiv om hållbarhetsrapportering – Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) – valde Nederman att växla upp hållbarhetsarbetet.
– Vi visste inte riktigt vad SBTi eller livscykelanalys var eller innebar men förstod ganska snabbt att det var naturliga steg i linje med vårt uppdrag, säger Olivier Balmont.
Samarbetspartner och bollplank
Samarbetet mellan IVL och Nederman inleddes 2022 och Olivier Balmont tycker sig ha haft stor nytta av IVL som samarbetspartner och bollplank under åren.
– Jag har satt stort värde på att exempelvis få hjälp med tolkning av nya regelverk, säger Olivier Balmont.
En av IVL:s medarbetare som jobbat mycket med Nederman är Erika Kloow, expert på livscykelanalys och SBTi.
Erika Kloow
– Vi var med när Nederman utökade sitt klimatarbete till att omfatta hela värdekedjan, och inkludera klimatutsläpp från aktiviteter uppströms och nedströms i produktionsanläggningarna. Jag och mina kollegor har varit väldigt delaktiga i deras SBTi-process, och bland annat gjort klimatberäkningar, hjälpt dem definiera mål och hanterat ansökan till SBTi, berättar Erika Kloow.
Att ta extern hjälp med SBTi genom IVL gör att arbetet vilar på vetenskaplig grund och att målen som sätts ligger i linje med Parisavtalet.
IVL och Nederman arbetade tillsammans fram en modell för rapportering som återspeglar de delar av värdekedjan som är väsentliga för just Nederman. Olivier Balmont och hans kollegor samlade in data som sedan sammanfattades och analyserades av IVL och utmynnade i en tydlig målsättning. Därefter presenterade IVL relevanta scenarion för Nederman.
Byggt intern kapacitet och engagemang
IVL har stöttat Olivier Balmont och hans kollegor i arbetet men Erika Kloow poängterar att Nederman äger sitt eget klimatarbete.
– Vi har hjälpt dem att bygga intern kapacitet kring rapportering och uppföljning. Det skapar engagemang i organisationen och förståelse för sin data, säger Erika Kloow.
Arbetet har inte varit helt utan utmaningar. Nederman är ett globalt företag med produktion i flera länder. Det gör insamlingen och verifieringen av data mer komplex.
– Vi hämtar in data från 25 produktionsenheter och varje bolag har tiotusentals artiklar. Det var en utmaning att få fram data som vi kan lita på, och där bristerna kan redovisas, säger Olivier Balmont.
Fokus på innovation och energieffektivitet
Innan arbetet påbörjades hade Olivier Balmont och hans kollegor en bild av att produktionsledet stod för störst klimatpåverkan. Det visade sig vara fel. Istället var det de färdiga produkternas energianvändning som hade det största klimatavtrycket. Tack vare den nya insikten känner sig Nederman trygga med att jobba vidare med energieffektivisering och innovation.
– SBTi har bekräftat de aktiviteter vi egentligen redan gjorde, vilket är att fokusera på produktutveckling. Framåt kommer vi att jobba ännu mer med energieffektivitet och innovation, säger Olivier Balmont.
Om Nederman
Nederman är ett svenskt företag med internationell verksamhet och produktion av industriell luftrening och miljöteknik. Kunderna finns inom tillverkningsindustri, verkstäder, metallindustri, träindustri och andra verksamheter med luftföroreningar.
Vad är SBTi?
SBTi (Science Based Targets initiative) är ett globalt initiativ som hjälper företag att sätta klimatmål som är i linje med parisavtalet och vad forskningen säger krävs för att begränsa den globala uppvärmningen. Det drivs bland annat av FN:s Global Compact och WWF.
Kontakta oss
Är er organisation i behov av våra tjänster? Fyll i formuläret nedan och berätta mer så hör vi av oss.