22 - 26 juni
Träffa IVL i Almedalen 2026
Under Almedalsveckan i Visby finns flera av IVL:s experter på plats. Ta chansen att diskutera hållbarhet och grön omställning med oss. Våra talespersoner deltar gärna i samtal om forskningspolitik, klimatomställning, hållbart samhällsbyggande, resiliens, blå ekonomi, hållbar mobilitet, grön industriell omställning och hållbar kemi.
Söker du experter inom miljö och hållbarhet till din panel i Almedalen?
Vill du boka ett möte, anlita en av våra experter eller ta ett samtal över en kaffe i hamnen? Kontakta IVL:s kommunikationschef Anna Holmquist på anna.holmquist@ivl.se.
Våra experter på plats:
- Karin Sanne, expert inom Life Cycle Management
- Stefan Pettersson, forskningschef
- Pierre Ingmarsson och Martin Sjöberg, experter inom blå ekonomi
- Karin Ågren, projektledare Grön industriell omställning
- Patrik Andersson, kemiprofessor och programchef för Mistra SafeChem
- Pehr Hård, vd Basta
- Tobias Gustavsson Binder, expert inom transporter och mobilitet
Program – IVL:s medverkan i Almedalen 2026
Torsdag, 25 juni
Hållbarhet börjar under våra fötter – paneldebatt
Deltagare från IVL: Karin Sanne, expert inom hållbara livsmedel
Datum: Torsdag, 25 juni, 14.00-15.00
Tema: Karin Sanne presenterar LCA-resultat som visar att renovering av golv kan minska klimatpåverkan med upp till 90 procent jämfört med utbyte. Med utgångspunkt i IVL:s rapporter från 2021 för Sverige och 2025 för den tyska marknaden belyses hur livscykelanalys kan stödja mer hållbara beslut inom fastighetsförvaltning.
Plats: Gotlands museum
Arrangör: Bona
Programmet uppdateras löpande – håll utkik!