Ytterligare ett projekt, som visserligen är EU-finansierat men där kineserna har valt IVL som partner, utgår från det kinesiska standardiseringsinstitutet, Chinese Standard Institute. Det handlar om att föra över europeiska tankar och erfarenheter av standardiseringsarbete till Kina främst inom innemiljöområdet.
Samtidigt vidareutvecklas IVL:s samarbete med det kinesiska forskningsinstitutet CRAES inom miljöområdet. CRAES är för övrigt i dag en av de främsta rådgivarna åt den kinesiska regeringen. Överst på agendan för samarbetet står sjörestaurering, något som IVL har stor erfarenhet av, även i Kina. En avsiktsförklaring har också signerats med CRAES och Tianjin EPB avseende mätning av luftemissioner i Hebeiregionen. Ett gemensamt seminarium kommer att hållas under året.
IVL har etablerats i Kina främst genom samarbetet med TAES (Tianjin Academy of Environmental Sciences), som har resulterat i det gemensamt ägda företaget SEC (Sino-Swedish Environmental Technology Development Centre).
- Mycket tack vare SEC har vi hjälpt in ett stort antal svenska miljöteknikföretag på den kinesiska marknaden. På senare tid har det framför allt handlat om företag inom biogasområdet, säger Östen Ekengren, vice vd på IVL Svenska Miljöinstitutet.
För mer information kontakta Östen Ekengren, tel: 08-598 563 43

